Denizcilik Merkezi Forum Sistemine Hoşgeldiniz - Devamını oku

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Şifre sıfırlama sorunu giderilmiştir. 12.02.2019

Lütfen forum kurallarına uyalım uymayanları uyaralım.!!


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Role Talimi nedir?
#1
Role: Personelin acil durumlarda toplanması ve hareket şekillerine denir.Role talimi: Gerek ticaret,gerek de yolcu gemilerinde doğa üstü durumlarda hareket şekillerinin uygulamalı eğitimine role talimi denir.

Gemi adamların can güvenliği eğitimleri IMO ve SOLAS kurallarına göre uygulanmıştır. Bu eğitimler gemi adamlarının katılması zorunludur.

Eğitimler gerçek şekilleri ile yaşanıyormuş gibi yapılmalıdır.

Çünkü ancak bu şekilde yapılırsa aksayan ve müdahale edilmesi gereken yönler görülmektedir.Role cetveli: Gemilerin köprü üstü ve genel yaşam mahallerini kolayca görülebilecek yerinde role cetvelleri denilen panolar bulunur. Röle cetvellerinde genel alarm işaretleri, bu alarmların duyulması ile gemideki bütün personelin hangi durumda nerede toplanacağı, ne şekilde hareket edileceği ve görevleri yazılır.Role Kartı: Her gemi adamına gemiye katılır katılmaz verilen , hangi durumda ne şekilde hareket edeceğini gösteren, adına düzenlenmiş bilgi kartına role kartı denir.

Bu karttaki görevler çok iyi öğrenilmeli hatta ezberlenmeli ve role talimlerinde ciddi bir şekilde yerine getirilmelidir. Eğer görev alanında aksayan her hangi bir durum varsa, bu durum hemen rapor edilmelidir.Role talimleri yapılırken şunlara dikkat edilmelidir;
1) Role yerinde tüm mürettebat can yelekleri giymiş bir şekilde toplanır ve talim boyunca can yelekleri giyilir tutulur. Gerek kalmadığı durumlar da can yeleği çıkarılıp el altında tutulabilir.
2) Role talimlerinde fark edilen her türlü yanlışlık eksiklik ve bozukluk vakit geçirilmeden amire bildirilmeli veya düzeltilmelidir.
3) Bir role taliminde yer almayan kimse diğer role taliminde mutlaka görev almalıdır.
4) Role talimleri arasında olaylar çok iyi izlenmeli ve verilen talimatlar dikkatle yerine getirilip gözlenmelidir.
5) Amir olan kişinin acil durumlarda çeşitli nedenlerden dolayı bulunmayacağı ve görevini başka bir kişinin devralması gerektiği göz önüne alınarak komuta edecek kadar bilgili olmaya gayret gösterilmelidir.
6) Her ekibin bir amiri bulunur. Bu amirler kendi adamlarını bilir ve bunları acil durumda görevlerinin gereğini bildirmek görevidir.
Kendilerinden sonra gelen sorunlarında mürettebatın bir listesi bulunur. Ekip amirinin kim olduğu veya onun yokluğunda kimin amir olacağı role cetvellerinde yazılmıştır.
7) Role talimlerine herkes katılmalı dır. Bir gemi adamı ne kadar tecrübeli olursa olsun, her geminin kendine özgü yapı ve donanımları olduğunu düşünmeli, eğitimlere katılmadığı zaman acil durumlarda acelecilik çekeceğini, ayrıca bir ekip işi olan işlerde akşamlara yol açıp diğer personelinde hayatını tehliaaae atacağını bilerek, sorumluluk içinde hareket edilmelidir.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi