Denizcilik Merkezi Forum Sistemine Hoşgeldiniz - Devamını oku

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Şifre sıfırlama sorunu giderilmiştir. 12.02.2019

Lütfen forum kurallarına uyalım uymayanları uyaralım.!!


Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Forum Kuralları
#1
Exclamation 
Üyelik & Kisisel Bilgileriniz & Üyelik İptali 

Bilgi Gizliliği:
- Foruma üye olurken girdiğiniz kişisel bilgiler sadece forum adminleri tarafindan görülecektir. Girmiş oldugunuz bilgileri istediğiniz zaman degiştirebilirsiniz. (kullanıcı adı hariç) VİP üyeler kullanıcı adını da değiştirebilir.
Teknik düzenlemeler ve denemeler için Adminler sizin kullanıcı adınızla forumda oturum açabilir. Bu seçenek sadece teknik destek amaçlı olarak kullanılacaktır.

Üyelik İptali:
- Forum üyeliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Üyeliğinizi iptal ettiginizde size ait kişisel bilgilerin silinip silinmemesi forum yönetiminin kararına bağlıdır. Üyeliğinizi iptal ettirmek için forum adminine özel mesaja başvurmalısınız veya Denizcilik Merkezi | Yasal Uyarı metnini okumalısın.

Zaman Aşımı:
- Forum'a en son giriş tarihiniz arasından 1 yılı aşkın süre geçmiş ise  üyelik silinme durumları tarafımızdan gerekli görüldüğünde yapılmaktadır.

Mükerrer Üyelik:
- Forum'a bir kişinin değişik isimlerle birden fazla isimle kayıt olması yasaktır. Tespit edilmesi durumunda tüm isimler silinebilir.

Ortak Kullanım:
- Aynı kullanıcı adını farklı kişilerin kullanması yasaktır. Üyelik işlemi çok kısa süren ve ücretsiz bir işlemdir. Bu yüzden herkesin kendi adına üyelik kaydı yaptırması gerekir.

Genel Forum Kuralları 

Mesaj İçeriği:
- Forum'da siyasi içerikli yazı, propaganda, tehdit edici, örf ve ananelere aykırı, küfürlü, din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar göndermek ve forum yöneticilerini ve kullanıcılarını küçümser davranışlarda bulunmak, aynı şekilde, başka bir forum katılımcısını yada üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici yazılar kesinlikle yasaktır. Herhangi bir ulusun yada milletin Manevi degerlerine hakaret etmek yasaktir.

Konu İçeriğine Sadık Kalınması:
- Açılan başlıkları açıldıkları konudan uzaklaştırıcı şekilde provake eden kisiler forumdan uzaklastirilabilir. Üyelerimizi bu şekilde mesajlarınız ile tahrik etmeyiniz. 

Arama Yapma Zorunluluğu:
- Yeni konu açmadan önce arama kullanarak aynı konu hakkında açılmış bir topik var mı bakınız. Eğer bu topik sizi tatmin etmezse aynı topiğe mesaj atarak bilgi almaya çalışın ya da verin. Yeni konu açarken uygun bölüme açmaya lütfen dikkat ediniz.

Konu Başlığı:
- Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. (yardım, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar uyarı yapılmaksızın silinebilir veya düzeltilebilir)

Mesaj İçeriği:
- Mesaj yazarken sadece smiley kullanmayın ya da +1 şeklinde yazı yazmayın.Bunlar yerine "teşekkür ederim", "ben de katılıyorum" gibi cümleler kullanın.Cumle kullanmak erdemdir.
 
Soru ve Cevap

Forum gönüllülük esasına göre işletilmektedir. Bu yüzden sorulan sorulara ve mesajlara yanıt veya çözüm üretme garantisi verilmemektedir. Verilecek yanıtın doğruluğu, zamanı gibi hiçbir garanti veya taahhüt verilmemektedir. Amaç dostane ve iyi niyetle paylaşımdır ve bağlayıcı herhangi bir durum söz konusu olamaz.

REKLAM YASAĞI :
Forum yönetimi tarafından ücret karşılığı veya ücretsiz olarak izin verilmediği müddetçe her türlü reklam içeren mesaj gönderilmesi yasaktır. 
Mesaj içerisinde yardım amaçlı dosya paylaşımı dışında link verilmesi yasaktır. 

Dosya Ekleme:
Forumdaki soru ve cevapları desteklemek amacıyla dosya eklenebilir. (Ücretli üyelik gerektirir.) Dosyaların ZİP formatında sıkıştırılması ve şifresiz açılabilmesi gerekmektedir. Konu dışı ekli dosyalar yöneticiler tarafından haber vermeksizin kaldırılabilir. Dosyalar üyeler tarafından kontrolsüz olarak yüklenebilmektedir. Dosyalardan dolayı yaşanabilecek herhangi bir sorundan Forumumuz sorumlu tutulamaz.

Mesaj Sorumluluğu:
- Forumda yazılan mesajlardan mesajların ekindeki dosyalardan tamamen mesajı yazan forum üyesi sorumludur. Forum üyelerinin yazdıkları yazılardan veya mesaj eklerindeki dosyaların verebileceği zarardan dolayı site, moderatör ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. 

Mesaj Silme ve Değiştirme Hakkı:
- Üye mesajlarını istediği zaman değiştirebilir. Üye bir mesajının mutlaka silinmesi gerektiğini düşünüyorsa yönetici arkadaşlara özel mesal ile başvurmalıdır. Yönetim uygun görürse bu mesajı siler. Forum yönetici ve moderatörleri kurallara uymayan mesajlari üyelere haber vermeksiniz her zaman değiştirme ve silme hakkına sahiptir. Bilgilendirme ve Tanıtım Mesajları Foruma üye olmakla Forum yönetiminin tarafınıza bildirim, kampanya veya duyuru mesajları göndermesini kabul etmiş sayılmaktasınız.

Avatar Seçimi: 
- Küfür, slogan, link/adres, küfür içeren , porno & adult resim ve parti logosu içeren avatar kullanmak yasaktır. 
Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini (ad,soyad,adres,tel no vb.) kişi istemediği sürece yayınlamak kesinlikle yasaktır. 

Büyük Harf Kısıtlaması: 
- Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırmak anlamına geleceğ için yazılarınızı kesinlikle büyük harf kullanarak yazmayınız. [Özel durumlar dışında; Bilgilendirme, Vurgulama, Önem belirtme, Uyuracı ve  Katiyen uyulması gerektiren yazılar ]

İmza Bilgileri:
- Resim olarak din,politika,örgüt veya bir partinin simgesi olan resimler kesinlikle kullanılamaz !!!
- İmza kısmında kurallarımıza aykırı resim veya ifade ve başka site web adresleri veya sitelere link veya bunların reklamını yapan yazılar kullanılamaz. İmza kısmına tüm üyeler için 1500 kelime sınırı vardır.

Doğru Bölüm Seçimi:
- Yöneticiler, yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazılarında silinmesi, veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir.Ayrıca uyarı ile kapatılan konuların devamı niteliğinde veya aynı içerikte konu açılamaz !

Amaç:
- Bu forum gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla yardımlaşma,öğretici ve fikir alişverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.
Tartışma veya Çatışma Mesajları:
- Kişisel tartışma şekline dönüşen Topic'ler derhal kapatılır !!! Kapatılan topic'lerle ilgili PM veya Mail atılmamasını rica ederiz.
Şifre Verme Yasağı:
- Forum içerisinde illegal oyun, film, mp3, warez, crack vermek, bu tür içeriklerin bulunduğu sitelere link vermek,adres belirtmek ve konu olarak açmak kesinlikle yasaktır ! Ayrıca her türlü şifre kırma ile ilgili bilgi paylaşımıda yasaktır.
İçerik Sınırları:
- Herhangi bir alanda kişileri,kurumları,kuruluşları veya devlet'i küçük düşürecek resim,yazı,alıntı vb. şeyler kesinlikle yasaktır.Bu gibi durumlarda uyarı yapmadan üyeyi forumdan silme hakkımız saklıdır.
Reklam Yayını:
- Forum içinde çeşitli yerlerde reklam yayınlanır. Reklamlar forumun giderlerini karşılamak için yayınlanmaktadır. Reklamların yayınlanacağı yerler forum yönetimi tarafından belirlenir. Bazı reklamlar mesaj içlerinde de yayınlanabilir.
Mesajların Yönetim Tarafından Kullanımı:
- Foruma yazılan mesajlar, forumun telifine geçmiş sayılır. Bu nedenle foruma yazılan mesaj, soru ve cevapları forum yönetimi tarafından eğitim amaçlı veya örnek çalışmalarda kullanılabilir.
Bu örnek çalışmalar ticari amaçlı olsa dahi mesajı forum geneline yazan üye telif hakkı talep edemez.

Forumdan daha iyi faydalanabilmeniz için bazı öneriler; 

 1. Her zaman nazik bir hitap tarzı kullanın.
 2. Birisi sorunuzu anlamazsa hoşgörülü olun ve gerekirse soruş şeklinizi gözden geçirin. 
 3. Birisinin cevabı sizin için yeterli açıklıkta değilse, cevaplayan kişinin sizin bilgi seviyenizi bilmediğini unutmayın ve kibarca konuyu açmasını isteyin. 
 4. Sorunuzu sormadan önce bir dakikanızı ayırın ve soruyu doğru bölüm altında sorduğunuzdan emin olun. Örneğin sorunuz makrolar ile ilgili ise forumda sadece makrolar bölümünü okuyan üyeler olduğunu unutmayın. Bu üyeler sorunuzu ilgisiz bir bölümde altında sordu iseniz görmeyecektir bile. 
 5. Aynı soruyu birden fazla bölümde sormayın. Bu forumda mesaj kirliliğine yol açmakta ve mesajlardan birisi forum yönetimi tarafından silinmektedir. 
 6. Birbiri ile alakası olmayan bir kaç soruyu tek bir başlık altında sormayın. Sorularınızı en iyi ifade eden cümleler ile net bir şekilde sorarsanız daha çok gönüllü olacaktır cevaplamak için. Oysa okuması bile zor olan bir soruya cevap yazmak istemeyecektir pek çok kişi. Siz istermisiniz.? 
 7. Sorularınızda acil yardım, bir sorum var lütfen yardım gibi başlıklar kullanmayın. Bu başlıklar çoğu zaman antipati toplamaktan başka bir işe yaramayacaktır. En iyi ve hızlı yardımı almak için daha başlıktan itibaren en öz, en net şekilde doğrudan sorunuzu sorun. 
 8. Forumu hergün takip ederek öğrenmeye ve cevaplamaya çalışan arkadaşlarımızın yerine koyun kendinizi ve bir günde 5 defa aynı sorunun sorulup cevaplandığını düşünün. Son soranda siz olursanız aynı soruyu birçok üye cevabın bulunduğu linki vermeye bile üşenecektir. Oysa sormadan önce forumun "ARA" fonksiyonunu kullansanız geçmiş sorularda şimdi alacağınızdan çok daha iyi cevaplar bulma şansınız daha yüksek. Ancak bulamazsanız, yada yeterli olmazsa bu durumuda bildirerek sorunuzu sorduğunuzda istediğiniz cevapları alma şansınız artacaktır. 
 9. Unutmayın bu forumda amaç bilgi paylaşımıdır ve sorulara cevap yazmak tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bu sebeple herhangi birisinden sizin tüm projenizi baştan sona yapmasını beklemeniz haksızlık olur ve çoğu zaman size cevap verecek bir gönüllü bulamayabilirsiniz. Bunun yerine küçük parçalar halinde sormanızı tavsiye ederiz sorularınızı. 
 10. Sorunuza bir cevap aldığınızda her zaman geri besleme yapınki, hem sorunuz için hala uğraşan üyeler varsa uğraşmasın, hem soru başlığınızı daha sonraki tarihlerde okuyan kişiler verilen cevabın sorunu çözüp çözmediğini bilsin ve ona göre denesin çözümü, hemde sizi cevaplayan kişilerin daha sonraki sorularınızda sorunuzu cevaplama arzusu kırılmasın. Tüm yapmanız gereken "Bu sorunumu çözdü. teşekkürler." yada "şu sebep ile sorunumu çözemedi" gibi bir mesaj atmak. 
 11. Örnek dosya eklediğinizde ise sorunuzu dosya içine değil (isterseniz oraya da yazın) ama foruma yazmanızda fayda var. Hiçbir ipucu olmayan bir dosyayı indirmektense hiç indirmemeyi tercih edebilirsiniz sizde. 
 12. Forumda her yaş, kültür ve eğitim seviyesinde üyeler bulunduğunu gözönünde bulundurarak bir yanlış anlamaya mahal vermemek için Kardeş, abi, usta, hoca şeklinde hitaplar yerine çok daha risksiz olan sayın, bey, hanım gibi ifadeler kullanmayı tercih edin. 
 13. Büyük harf kullanmak bağırmak anlamına gelebilir, ayrıca okumakta güç olmaktadır. Eğer vurgulamak istediğiniz bir kelime, cümle varsa onu koyu (..) yapmak çok daha etkili olacaktır.
 14. Sorularınızı hiç bir şekilde özel mesajla sormayın,direk foruma yöneltin. Böylece tüm üyelerinin soru ve cevaptan istifade etmesinide sağlamış olursunuz.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi